z Europą nam po drodze

I edycja Tour de KonstytucjaPL - archiwum


DZIĘKUJEMY!


Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z Tour de Konstytucja, nie wiedzieliśmy ani tego, jak się rozwinie, ani tego, jak przyjmą spotkania z prawnikami społeczności lokalne i czego po tych spotkaniach oczekują. Przyjdzie 10 osób czy 50? Będzie refleksyjnie, nieufnie czy serdecznie? Co zrobić, by skrócić dystans na tyle, aby otworzyła się bezpieczna przestrzeń do partnerskiej rozmowy, w miejsce wygłaszania mądrych formułek z pozycji autorytetu? Jak zadziała w praktyce współpraca prawników i działaczy obywatelskich, skoro wszyscy jesteśmy indywidualistami, często idącymi pod prąd? Obaw i rozterek było wiele.

Ale gdy tylko TourBus ruszył w drogę – wszyscy poczuliśmy, że obraliśmy dobry kierunek. Na froncie tej podróży Robert Hojda niestrudzenie nadawał impet każdemu ze spotkań, swoją charyzmą i umiejętnościami koncyliacyjnymi ośmielając ludzi do rozmowy. Na zapleczu akcji docierał się natomiast zespół mądrych, pracowitych ludzi, którzy pod koniec podróży tworzyli jeden, dobrze funkcjonujący organizm.

Szlak podróży wyznaczał GPS TourBusa, odmierzając solennie wszystkie pokonane kilometry.  Zebraliśmy ich 7.549,78 km.

Mieszkańcy odwiedzanych miast i miasteczek w Polsce ze spotkań zabrali do domów 10.000 egzemplarzy Konstytucji rozdanych przez samego Roberta Hojdę.

Nasz Patron Adam Bodnar odwiedził wiele miast i miasteczek zawsze wzbudzając zachwyt i podziw dla swego zaangażowania w sprawy obywatelskie. Pomimo licznych obowiązków znalazł czas na rozmowy z mieszkańcami potwierdzając tym samym, że ich sprawy są dla niego ważne. Na pierwszym niezapomnianym otwierającym tour przystanku w Radomiu, zorganizowanym z ogromnych rozmachem przez Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji zasadził symbolicznie dąb, który otrzymał pieszczotliwe imię Touruś. Niechaj rośnie!

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA reprezentowane przez Sędziów Igora Tuleyę, Pawła Juszczyszyna, Piotra Gąciarka czy Joannę Hetnarowicz Sikorę, ale też przez blisko 130 innych sędziów w Polsce, z niespożytą energią włączało się w wydarzenia lokalne. Oddziały terenowe były też głównymi organizatorami lub współorganizatorami większości spotkań. W świat poszło tysiące przypinek, naklejek, magnesów, opasek silikonowych, nagród dla dzieci, blisko 450 porcji waty cukrowej na samym Środkowym Pomorzu i blisko 2.000 dodatkowych egzemplarzy Konstytucji.

Stowarzyszenie Prokuratorów LEX SUPER OMNIA z Małgorzatą Adamajtys, Magdą Wiśniewską i Jarosławem Onyszczukiem na czele, ale też z blisko 60 innymi członkami tego stowarzyszenia, odwiedziło łącznie 59 miast na trasie (wielokrotnie prokuratorzy odwiedzali po kilka miejscowości). Z najliczniejszą ich reprezentacją (8 osób) spotkać się mogli mieszkańcy Białegostoku. Na drodze projektu prokuratorzy zostawili dodatkowo 2.300 sztuk Konstytucji, ale także tysiące  broszur, długopisów, przypinek i innych gadżetów.

Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris z charyzmatycznymi adwokatkami Kingą Dagmarą Siadlak i Danutą Wawrowską, z których pierwsza wykazała się mixem talentów wielu nie tylko prawniczych  i jak mawiał  Zbigniew Hołdys mająca chyba konszachty z diabłem, by ogarnąć  wielki Finał Tour de Konstytucja i śpiewać w kapeli  Punch of Law  w duecie z sędzią Rafałem Rudnickim,  druga zaś ze swoją nieprawdopodobną siłą wewnętrzną była motywatorem  lokalnej logistyki. Adwokatki, adwokaci i aplikantki adwokackie wspierali Tour swoją obecnością, uczestnictwem w symulacjach rozpraw i quizów na wielu wydarzenia Touru.

Stowarzyszenie Sędziów THEMIS z walecznymi Sędziami: Waldemarem Żurkiem, Beatą Morawiec, Dominikiem Czeszkiewiczem, Maciejem Czajką, Anną Głowacką oraz innymi, zasiliło swoją obecnością wiele przystanków. Podróżowali po całej Polsce od południa na północ, od zachodu na wschód, spotykając się z każdym kto chciałby porozmawiać o Konstytucji z punktu widzenia sędziego ale również obywatela, wierzącego czy niewierzącego, dorosłego, czy dziecka:) z każdym.  Odwiedzili kilkadziesiąt miast i miasteczek, rozdając również liczne pamiątki związane z tym wspaniałym wydarzeniem. Wszystko to było możliwe dzięki entuzjazmowi czekających na przystankach ludzi, jak też ogromnej pracy pozostałych organizatorów Tour de Konstytucja Pl.  

Inicjatywa Wolne Sądy z Michałem Wawrykiewiczem, Pauliną Kieszkowską Knapik, Marią Eichart Dubois i Sylwią Gregorczyk Abram włączyła się do Touru od początku, byli na starcie w Warszawie, potem w Gliwicach, gdzie przywieźli 500 egzemplarzy Konstytucji, w Jeleniej Górze, Żarach, Ostrowie Wlkp., Kaliszu i Poznaniu. Na ostatniej prostej odwiedzili fantastyczny przystanek w Lublinie.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka z magnetyczną Danutą Przywarą, która do projektu dołożyła nie tylko swoje doświadczenie w projektach edukacyjnych i porywającą osobowość, ale także 8.000 mini broszurek na temat praw osób uczestniczących w pokojowych zgromadzeniach.

Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji włączył się w organizację Tour de Konstytucja od samego początku. Członkowie KOD zorganizowali, lub współorganizowali ponad 40 wydarzeń. Często też służyli pomocą z nagłośnieniem, namiotami i innym sprzętem. Dla uczestników spotkań KOD przygotował szereg atrakcji, konkursów z nagrodami, druków mówiących o znaczeniu Konstytucji, balonów z nadrukiem KONSTYTUCJA i innych upominków. Kilkudziesięciu członków KOD zaangażowanych było w przygotowanie miejsc spotkań, wyposażenie ich w niezbędne sprzęty i zaplecze techniczne. Bezcennym efektem projektu Tour de Konstytucja była możliwość nawiązania ścisłej współpracy ze wszystkimi współorganizatorami, która zaowocuje z pewnością niejednym wspólnym projektem w przyszłości.

Nauczycielska inicjatywa Protest z Wykrzyknikiem niestrudzenie promowała  akcję wśród nauczycieli, uczniów i rodziców. Za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych zapraszała na kolejne przystanki oraz angażowała nauczycieli do udziału w licytacjach.

Zbigniew Hołdys, który codziennie relacjonował poszczególne wydarzenia i niezmordowanie informował o poszczególnych licytacjach i sukcesach akcji. Wszystko dla Was, byście byli na bieżąco. Na wiele spotkań przybył także osobiście, co zawsze przyjmowaliście z ogromnym entuzjazmem.

Waldemar Bukalski niestrudzenie śledził TourBusa aktualizował nasza stronę www byście zawsze wiedzieli gdzie Robert obecnie stacjonuje ze zwojem Konstytucji.

Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji zadbało o stronę informatyczną Tour de KonstytucjaPL. Utworzona została specjalna aplikacja internetowa do obsługi zgłoszeń poszczególnych wydarzeń i zapewniono dwie osoby do jej obsługi.

Zbudowali stronę internetową, zapewnili serwer, bazę danych i ufundowali moduł GPS do śledzenia kapsuły z Konstytucją, zapewniając możliwość podglądu trasy TourBusa.

Słowa uznania należą się także osobom, które zapewniły zaplecze administracyjne. Kontaktem z mediami zewnętrznymi czyli rzecznikiem prasowym Tour była Katarzyna Wyszomierska. Także posty oraz inne informacje zamieszczane za pośrednictwem mediów społecznościowych były jej udziałem. Ta energia była widoczna także w wielu zadaniach, które często nie były pierwszoplanowymi, ale miały niemały wpływ na całokształt projektu. Magda Klim i Katarzyna Maj wykonały tytaniczną pracę w zakresie planowania trasy TourBUSa. Przyjmowały zgłoszenia od grup lokalnych, układały kalendarz wydarzeń, utrzymywały stały  kontakt z przedstawicielami z regionów odpowiadając na setki pytań. Magda dodatkowo zajęła się finałem Tour w Warszawie organizując całość zaplecza wydarzenia w najdrobniejszych szczegółach.

Do tego należy dodać jeszcze wiele, wiele lokalnych organizacji społecznych, których nie sposób tu wymienić.

Jednak najpiękniejsi w tym projekcie okazali się Obywatele. Mądrzy, zadający pytania i nie bojący się odpowiedzi. W czasie spotkań chętnie rozmawiający nie tylko o Konstytucji i o naszych prawach, ale także o tym co wspólnie możemy zrobić by lepiej je chronić. Zdarzało się czasami, że byli  wątpiący  lub zrezygnowani w  sens  wspólnego działania.  Jednak wspólne spotkania  były dla każdego z nich dawką pozytywnej energii  i  wielokrotnie zmiany optyki widzenia.

To Wam, Obywatele, należą się największe brawa. Za to, że Polska może być taka otwarta, roześmiana, radosna, uśmiechnięta, serdeczna, tolerancyjna, gościnna i zapraszająca. To Wy staliście się promienną energią tego projektu.

I choć Finał Tour de Konstytucja odbył się 08 sierpnia w Warszawie, to jednak już wiemy, że bez spotkań z Wami nie wytrzymamy długo. Zostawiliśmy tylu przyjaciół na trasie. I tylu jeszcze nie odwiedziliśmy… Nasze drogi splotą się jeszcze. Już wkrótce. Do zobaczenia na trasie!


 
PATRONAT
Rzecznik Praw Obywatelskich VII Kadencji dr hab. Adam Bodnar
ORGANIZATOR
Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

WSPÓŁORGANIZATORZY
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 • Zbigniew Hołdys
 • Komitet Obrony Demokracji
 • Ogólnopolski Strajk Kobiet
 • Protest z Wykrzyknikiem
 • Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris
 • Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia
 • Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji
 • Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia - Oddziały terenowe
 • Stowarzyszenie Sędziów Themis
 • Wolne Sądy

PROJEKT WSPIERAJĄ

 • Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca
 • OKO.press
 • Gazeta Wyborcza

CELE PROJEKTU

Przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej.
Propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich.
Propagowanie wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE
Promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
Upowszechnianie idei wolontariatu.

mapa tour dekonstytucjaPL
informacja o logo tour dekonstytucjaPL

Skontaktuj się znami

Zgłoszenia

Formularz zgłoszenia
tel. +48 731 857 929
tel. +48 575 155 835
pon. - pt. w godz. 10:00 - 12:00 i 18:00 - 20:00

Media

media@tour-de-konstytucja.pl
tel. +48 535 759 235
pon. - pt. w godz. 10:00 - 12:00 i 18:00 - 20:00

Informacje ogólne

info@tour-de-konstytucja.pl
Tour de Konstytucja
Fundacja
"Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych"

KRS: 0000820007
NIP: 118 220 37 25, REGON: 385139314
NR KONTA:
NRB PARIBAS 50 1600 1462 1885 9412 6000 0001
telefon: 792 880 860
Zrzutka Tour de konstytucjaPLWitryna tour-de-konstytucja.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb. NIE UŻYWAMY Google Analytics, więc Twoje dane nie są nigdzie przesyłane.
Rozumiem