II edycja Tour de KonstytucjaPL - 2022Podsumowanie II edycji Tour de KonstytucjaPL

Po udanej i zachęcającej do dalszej pracy I edycji obywatelskiego projektu Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych - Tour de Konstytucja, odbyła się w tym roku II edycja tegoż projektu. Tym razem jeździliśmy po Polsce pod hasłem “Z Europą nam po drodze”. Podczas letnich wydarzeń, organizowanych w całej Polsce, odwiedziliśmy 70 miejscowości, byliśmy w trasie łącznie 87 dni (od 4 czerwca do 27 sierpnia) i w tym czasie przejechaliśmy 12 tys. kilometrów. Odbyliśmy blisko 90 debat, w których wzięło udział blisko 250 prelegentów. Poruszaliśmy ważne społecznie tematy takie jak prawo do czystego środowiska, gwarancje godności, wolności, prawo do wolności słowa, prawo do informacji publicznej, prawo do rzetelnego sądu, do równego traktowania, prawo do edukacji i wiele innych tematów.

Na wydarzeniach, nad którymi oprócz organizatorów, czuwał zarząd Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych - prezes Robert Hojda i wiceprezes Kinga Dagmara Siadlak, mieliśmy zaszczyt gościć między innymi Danutę Przywarę, prof. Ewę Łętowską, prof. Mirosława Wyrzykowskiego, prof. Adam Bodnara, prof, Marcina Matczaka, prof. Zdzisława Kędzię, prof. Katarzynę Dudkę, prof. Sławomira Patyrę, prof. Włodzimierza Wróbla, prof. Romana Kuźniara, prof. Jacka Barcika, prof. Macieja Mrozowskiego, prof. Tomasza Grzyba, prof. Beatę Kwiatkowską, dr Ewę Woydyłło - Osiatyńską, dr Hannę Machińską, sędziego Igora Tuleyę, sędziego Waldemara Żurka, sędziego Pawła Juszczyszyna, sędziego Piotra Gąciarka, sędziego Adama Synakiewicza, sędzię Beatę Morawiec, sędzię Marzannę Piekarską-Drążek, sędzię Martę Kożuchowską- Warywodę, prok. Katarzynę Kwiatkowską, prok. Ewę Wrzosek, prok. Krzysztofa Parchimowicza, prok. Mariusza Krasonia, Ludwikę Wujec, red. Ewę Siedlecką, red. Piotra Jaconia, adw. Annę Bogucką-Skowrońską, adw. Przemysława Rosatiego, adw. Mikołaja Pietrzaka, adw. Sylwię Gregorczyk-Abram, adw. Karolinę Kuszewicz, r.pr Mirosława Wróblewskiego, r.pr. Włodzimierza Chróścika, a także artystów: Zbigniewa Hołdysa, Andrzeja Chyrę, Bartosza Żukowskiego, Arkadiusza Jakubika, Tadeusza Woźniaka, Martynę Jakubowicz, Olgierda Łukaszewicza i wiele innych znakomitych osób, których nie jesteśmy w stanie tutaj wszystkich wymienić.

Podczas naszych spotkań rozdaliśmy ok. 14 tys. Konstytucji. Uczestnicy przystanków zabrali do domów blisko 24 tys. ulotek informacyjnych Ponadto rozdaliśmy blisko 7 tys. materiałów promocyjnych (pochodzące z Komisji Europejskiej oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) i 4 tys. publikacji promujących Unię Europejską (także z Komisji Europejskiej). W trakcie naszej podróży ponad 230 razy pisano lub mówiono o Tour de Konstytucja w artykułach prasowych (ogólnopolskich i lokalnych) i programach radiowych i telewizyjnych. W każdym przypadku lokalna prasa zapowiadała przystanek, a następnie informowała o jego przebiegu na swoich łamach. Informacje o Tour de Konstytucja regularnie ukazywały się w Gazecie Wyborczej i  każdorazowo zapowiedź przystanku pojawiała się w radiu TOK FM. II edycję Tour de Konstytucja zakończyliśmy Wielkim Finałem w Warszawie, na którym, oprócz wystąpień znakomitych gości, mogliśmy wysłuchać występu m.in. Tadeusza Woźniaka i Martyny Jakubowicz.

Czym jest dla nas Tour de Konstytucja?

To misja umacniania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa świadomego i wyedukowanego prawnie. To projekt, który tworzy więzi i buduje relacje społeczne, relacje pomiędzy organizacjami, uczy współpracy i odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość. Projekt, który otwiera społecznościom lokalnym oczy na ich prawa i obowiązki. Te zawarte w naszej Konstytucji, ale i prawie unijnym i dalej międzynarodowym.

Jesteśmy wdzięczni za obecność każdej Uczestniczki i każdego Uczestnika, a także pełni uznania dla organizatorów w terenie, którzy z pietyzmem i ogromnym nakładem twórczej pracy tworzyli te wydarzenia.

A tak ocenili nasze działania prof. Ewa Łętowska i prof. Mirosław Wyrzykowski.

Prof. Ewa Łętowska
“Tour de Konstytucja jest wyzwaniem. Jest mi trochę ciężko się przemieszczać na większe odległości więc wybieram te bliższe przystanki. Tour de Konstytucja jest dla mnie wyzwaniem również dlatego, że ja przez wiele lat uczyłam o prawie zupełnie innym językiem. Tutaj musiałam nauczyć się mówić w całkowicie odmienny sposób. Niekoniecznie to, co mnie jako prawnika interesuje, musi interesować tych, do których mówię. Czasami więc gryzę się w język. Niejednokrotnie, wyjaśniając zawiłości prawa, muszę przywołać jakiś przykład, który nadmiernie, jak na moje profesorskie gusta, upraszcza to co chcę wyjaśnić. Ale chcę to robić. Widzę, że inni tak samo się zmagają ze swoimi ograniczeniami. Tak więc... czym jest Tour de Konstytucja dla mnie? Dobrym towarzystwem we wspólnym dziele.”

Prof. Mirosław Wyrzykowski
“Jestem szczęśliwy i zaszczycony możliwością udziału w akcji, która trwa już drugi rok i która będzie trwała następne lata. Czym jest Tour de Konstytucja? To są rozmowy o Konstytucji w miejscach, w których o Konstytucji mówi się mniej, a powinno się mówić znacznie szerzej i w przystępny dla każdego sposób. Jestem pełen uznania dla tego projektu dlatego, że uruchomił niezwykły proces społeczny. Połączył ludzi, którzy dotychczas zamknięci we własnych gabinetach załatwiali ważne sprawy dla ludzi. Ale załatwiali je w sądzie, w prokuraturze, na uniwersytetach, w kancelariach adwokackich. Robert Hojda spowodował, że pojawiamy się na przystankach w miejscowościach w całej Polsce w koszulach Tour de Konstytucja. W tym roku pokazujemy, że to
co jest w polskiej Konstytucji jest zawarte w prawie unijnym i traktatach. I że to są nasze prawa i nasze wolności, tak samo nasze prawa jak i obywateli Francji, Włoch, Estonii i Litwy. Jeśli poszukiwalibyśmy symbolu procesów integracji intelektualnej, emocjonalnej, prawnej, społecznej to jest nią właśnie Tour de Konstytucja.”

 

Projekt Fundacji Kongres Obywatelskich RUchów Demokratycznych nie byłby możliwy do zrealizowania gdyby nie wsparcie finansowe Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca, Fundacji Wolności Gospodarczej, Adwokatury Polskiej - Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych.

wspierali nas


Wsparcie medialne zapewniły nam Gazeta Wyborcza oraz Pierwsze Radio Informacyjne TOK Fm.

wsparcie medialne

Za wsparcie techniczne serdecznie dziękujemy Radomianom dla Demokracji oraz Orange.

wsparcie techniczne


Przed nami kolejne wyzwanie czyli III edycja pod hasłem “Głosuję na Polskę”. I tym razem będziemy przemierzać drogi polskie by pokazać, że warto działać, warto słuchać, warto rozmawiać, warto być aktywnym i poruszyć do aktywizmu społecznego innych. Projekt będzie nadal apartyjny, ukierunkowany na mobilizację społeczną w zakresie frekwencji wyborczej, ale też pokazujący co jeszcze możemy zrobić jako obywatele dla zapewnienia rzetelnych wyborów.

Witryna tour-de-konstytucja.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb. NIE UŻYWAMY Google Analytics, więc Twoje dane nie są nigdzie przesyłane.
Rozumiem