I edycja Tour de KonstytucjaPL - 2021
Informacje o projekcie

PATRONAT
Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar
ORGANIZATOR
Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

WSPÓŁORGANIZATORZY
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 • Zbigniew Hołdys
 • Komitet Obrony Demokracji
 • Ogólnopolski Strajk Kobiet
 • Protest z Wykrzyknikiem
 • Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris
 • Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia
 • Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji
 • Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia - Oddziały terenowe
 • Stowarzyszenie Sędziów Themis
 • Wolne Sądy

Projekt wspierają

 • Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca
 • OKO.press

Cele projektu

Przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej.
Propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich.
Propagowanie wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE
Promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
Upowszechnianie idei wolontariatu.

Mapa regionów Tour de Konstytucja
Mapa Tour de Konstytucja 2021

„Działając lokalnie – działamy globalnie”.


„Tour de Konstytucja PL” - wydarzenie ogólnopolskie dla wszystkich chętnych aktywistów z grup formalnych i nieformalnych, przedstawicieli sądownictwa, prokuratur oraz adwokatury, a także ludzi kultury i innych liderów opinii.

Temat przewodni: jakie powinno być państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne. Wydarzenia lokalne przygotowywane przez miejscowe grupy obywatelskie obejmą: wystąpienia gości, debaty, dyskusje uczestników, gry edukacyjne.

Od kilku lat Polska zmaga się z kryzysem konstytucyjnym. Populistyczne prawicowe rządy, odradzanie się skrajnych ruchów nacjonalistycznych, brak akceptacji dla osób LGBTQ+ oraz łamanie przez obóz władzy podstawowych praw obywatelskich i praw człowieka - widzimy to na co dzień  od 2015 roku, od kiedy wychodzimy na ulice, żeby wyrazić nasz sprzeciw.

Przez kilkadziesiąt dni po Polsce będzie podróżować zwój Konstytucji RP. Odpowiednio oznakowany „Tour – BUS” będzie przewoził zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.

Dzięki  interaktywnej mapie będzie można śledzić trasę „Tour-BUSA”: sprawdzić, gdzie odbyły się już lokalne wydarzenia i gdzie zaplanowane są kolejne. Przygotowany specjalnie na tę okazję zwój Konstytucji RP będzie przewożony na każde zgłoszone wcześniej wydarzenie. Będzie podpisywany przez uczestników, dzięki czemu stanie się wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa w Konstytucji zapisane. Podczas wydarzeń lokalnych będą działać „niezależne stoliki obywatelskie”, przy których będzie można porozmawiać  z prawnikami. W obilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta” będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy” – dzięki temu zbierzemy opinie, uwagi, propozycje złożone przez obywatelki i obywateli.

Do udziału w „Tour de Konstytucja PL” zapraszamy aktywistów obywatelskich ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzi kultury, liderów opinii. W czasie pandemii i wciąż zmieniających się obostrzeń sanitarnych trudno przewidzieć liczbę osób biorących udział w lokalnych wydarzeniach. Będziemy więc chcieli dotrzeć do szerszej opinii publicznej za pośrednictwem mediów obywatelskich oraz niezależnych mediów komercyjnych. W tym celu powstała  strona www.tour-de-konstytucja.pl/ i fanpejdż na FB https://www.facebook.com/Tour-de-Konstytucja-PL-103179035162163
Grupy, które chcą wziąć udział w „Tour de KonstytucjaPL”,  będą współorganizować lokalne wydarzenia na własnych zasadach, ale uwzględniając  oczekiwania Organizatorów zapisane w ogólnodostępnym Informatorze Organizacyjnym.

Oprócz grupy Tour – CENTRUM, w której skład wchodzą główni patroni i organizatorzy, powołane zostały sztaby koordynacyjne: MEDIA oraz ADMINISTRACJA (przyjmowanie zgłoszeń, udzielanie informacji zainteresowanym, koordynacja  w terenie).

Ten innowacyjny, obywatelski projekt cyklu wydarzeń w całej Polsce pozwoli na wyjście z dużych miast do mniejszych miejscowości. Uważamy, że dzisiaj powinien to być priorytet dla wszystkich organizacji obywatelskich.

Zachęcamy Was do zaangażowania się w „Tour de Konstytucja PL” – projekt dla wszystkich tych, którzy pragną wolnej, otwartej i demokratycznej Polski.
Witryna tour-de-konstytucja.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb. NIE UŻYWAMY Google Analytics, więc Twoje dane nie są nigdzie przesyłane.
Rozumiem